Homecrafts

Winners

Find out the latest results for the Homecrafts Competition at the 2022 Gold Coast Show here.

2022 Gold Coast Show
Homecrafts Results

Thank you to all entrants at the 2022 show we appreciate your dedication to your craft and the passion you bring to the competition It is acknowledged and valued by the Gold Coast Show Society Board and Committee of Management

Pavilion Champion & winner of the John Wyeth Perpetual Trophy:
Evelyn Singh
Runner Up: Patricia Murphy

Irving Schuster Perpetual Trophy for Horticulture:
Rosalie Smith
Runner Up: Judy Heaton

Gold Coast Show Perpetual Trophy for Champion of Cooking Section:
Evelyn Singh
Runner Up: Patricia Murphy

Caryl Calcott Perpetual Trophy for Best Overall Piece of Spinning & Weaving:
Melissa Heath

Class 1: Dark Honey
NamePlacing
Jason RoebigFirst
Natasha RoebigSecond
Class 2: Light Honey
NamePlacing
Jason RoebigFirst
Miranda RoebigSecond
Class 3: Golden Honey
NamePlacing
Jason RoebigFirst
Natasha RoebigSecond
Class 4: Honey with Comb
NamePlacing
Miranda RoebigFirst
Jason RoebigSecond
Class 5: Creamed Honey
NamePlacing
Natasha RoebigFirst
Jason RoebigSecond
Class 6: Granulated Honey
NamePlacing
Jason RoebigFirst
Natasha RoebigSecond
Class 8: Block of Bees Wax
NamePlacing
Natasha RoebigFirst
Jason RoebigSecond
Class 21: Dark Rich Fruit Cake
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Class 22: Boiled Fruit Cake
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Patricia MurphySecond
Class 23: Fruit and Nut Loaf
NamePlacing
Alyce DunnFirst
Evelyn SinghSecond
Class 24: Muffins
NamePlacing
Christina DillonFirst
Alyce DunnSecond
Class 25: Plain Scones
NamePlacing
Alyce DunnFirst
Judy HeatonSecond
Class 26: Fruit Scones
NamePlacing
Judy HeatonFirst
Class 27: Apple Tea Cake
NamePlacing
Judy HeatonFirst
Class 28: Chocolate Bar Cake
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Alyce DunnSecond
Class 29: Baklava
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Class 30: Anzac Biscuits
NamePlacing
Tamara WhitbyFirst
Christina DillonSecond
Class 31: Melting Moments
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Judy HeatonSecond
Class 32: Jam Drops
NamePlacing
Alyce DunnFirst
Patricia MurphySecond
Class 33: Brownies
NamePlacing
Ryan MurphyFirst
Patricia MurphySecond
Class 34: Cornflake Biscuits
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Evelyn SinghSecond
Class 35: Shortbread
NamePlacing
May ShackletonFirst
Christine StrainSecond
Class 36: Gluten-free biscuits
NamePlacing
Alyce DunnFirst
May ShackletonSecond
Class 37: Crackers
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Class 38: Strawberry Jam
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Judy HeatonSecond
Class 39: Rosella Jam
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Class 40: Savoury Herb Jelly
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Patricia MurphySecond
Class 41: Lemon or Lime Butter
NamePlacing
May ShackletonFirst
Evelyn SinghSecond
Class 42: Any Fruit Jelly
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Evelyn SinghSecond
Class 43: Shred Marmalade
NamePlacing
May ShackletonFirst
Evelyn SinghSecond
Class 44: Three Fruits Marmalade
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Patricia MurphySecond
Class 45: Sweet Mustard Pickles
NamePlacing
Christina DillonFirst
Judy HeatonSecond
Class 46: Tomato Relish
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Evelyn SinghSecond
Class 47: Fruit Chutney
NamePlacing
Ryan MurphyFirst
Evelyn SinghSecond
Class 48: Vegetable Chutney
NamePlacing
Ryan MurphyFirst
Val VitabelloSecond
Class 49: Tomato Sauce
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Patricia MurphySecond
Class 50: Sweet Chili Sauce
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Christina DillonSecond
Class 51: Sweet Sauce
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Evelyn SinghSecond
Class 52: Savoury Sauce
NamePlacing
Christina DillonFirst
Evelyn SinghSecond
Class 53: Fudge
NamePlacing
Christina DillonFirst
Patricia MurphySecond
Class 55: Coconut Ice
NamePlacing
Christina DillonFirst
Patricia MurphySecond
Class 56: Rocky Road
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Patricia MurphySecond
Class 57: Toffee Apples
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Class 58J: Decorated Arrowroot Biscuits
NamePlacing
Dominic HeatonFirst
Damion HeatonSecond
Class 59J Edible Necklace
NamePlacing
Damion HeatonFirst
Dominic HeatonSecond
Class 60J: Chocolate Crackles
NamePlacing
-First
Damion HeatonSecond
Class 62J: Gingerbread Persons
NamePlacing
Reuben ComollattiFirst
Toby ComollattiSecond
Class 63J: Lunch Box Muffins
NamePlacing
Nixon CampbellFirst
Class 64J: Choc Chip Biscuits
NamePlacing
Nixon CampbellFirst
Toby ComollattiSecond
Class 66J: Anzac Biscuits
NamePlacing
Hannah WoodFirst
Class 67J: Lunchbox Muffins
Hannah WoodPlacing
Toby ComollattiFirst
Class 68J: Marble Cake
-Placing
-First
Class 72J: Marble Cake
-Placing
-First
Class 73J: Shortbread
NamePlacing
Hannah WoodFirst
Sarah HenniganSecond
Class 74J: Cup Cakes Decorated
-Placing
-First
Class 80: Traditional Wedding Cake
NamePlacing
Michelle DaltonFirst
Jakki JamesSecond
Class 81: Modern Wedding Cake
NamePlacing
Michelle DaltonFirst
Naomi ZambettoSecond
Class 82: Creative Iced Cake
NamePlacing
Michelle DaltonFirst
Class 83: Iced Celebration Cake
NamePlacing
Michelle DaltonFirst
Naomi ZambettoSecond
Class 85: Item of Sugar Art Novelty
NamePlacing
Jakki JamesFirst
Class 87: Cake not elsewhere mentioned
NamePlacing
Jakki JamesFirst
Class 91J: Celebration Cake
NamePlacing
Nakeisha ZambettoFirst
Class 100: Crocheted clothing (not babywear)
NamePlacing
Liane KellyFirst
Patricia MurphySecond
Class 101: Crocheted Item in 20-40 cotton
NamePlacing
Sonia YannuccelliFirst
Angela JohnstonSecond
Class 102: Crocheted Accessory
NamePlacing
Melissa ColesFirst
Debbie NolanSecond
Class 103: Crocheted Baby Wear
NamePlacing
Angela JohnstonFirst
Liane KellySecond
Class 104: Crocheted Baby Shawl or Blanket
NamePlacing
Melissa ColesFirst
Wendy MacDonaldSecond
Class 105: Crocheted Rug
NamePlacing
Christine StrainFirst
Patricia MurphySecond
Class 106: Crocheted Lady's Shawl
NamePlacing
Jan SelthFirst
Debbie NolanSecond
Class 107: Mosaic Crocheted Item
NamePlacing
Angela JohnstonFirst
Patricia MurphySecond
Class 108: Miniature Amigurumi Animal
NamePlacing
Kay HawkerFirst
Liane KellySecond
Class 109: Item featuring both crochet and knitting
NamePlacing
Liane KellyFirst
Janice SullivanSecond
Class 110: Novice - Crocheted Item
NamePlacing
Bridget LukeFirst
Cynthia KilmartinSecond
Class 111J: Hand knitted/ Crocheted Item
NamePlacing
Jasmine O'NeillFirst
Class 112J: Hand Knitted / Crocheted Item
NamePlacing
Sadie RanseFirst
Sadie RanseSecond
Class 121: Dimensional Embroidery
NamePlacing
Lorna LovelandFirst
Keryn CooperSecond
Class 122: Crewel or Surface Embroidery
NamePlacing
Lorna LovelandFirst
Heather LoveSecond
Class 123: Canvas or Needlepoint
NamePlacing
Judy ReiserFirst
Class 124: Cross Stitched article
NamePlacing
Keryn CooperFirst
Mary Ellen WraithSecond
Class 125: Any hand embroidered item nem
NamePlacing
Lorna LovelandFirst
Annette TorresiSecond
Class 126: Item incorporating Hand Smocking
NamePlacing
Pru LawsonFirst
Debbie NolanSecond
Class 130: Hand Knitted Beanie, Bonnet or Hat
NamePlacing
Angela JohnstonFirst
Angela JohnstonSecond
Class 131: Hand Knitted Infants Bootees
NamePlacing
Wendy BissetFirst
Dianne NymanSecond
Class 132: Hand Knitted Baby or Toddlerwear
NamePlacing
Wendy BissetFirst
Janice SullivanSecond
Class 133: Hand Knitted Child's garment
NamePlacing
Sonia YannuccelliFirst
Doreen MeesenSecond
Class 134: Hand Knitted Baby's Shawl
NamePlacing
Janice SullivanFirst
Sallyanne KibbleSecond
Class 135: Hand Knitted Miniature Item
NamePlacing
Ruth HeathFirst
Linda JohnstoneSecond
Class 136: Hand Knitted Small Item
NamePlacing
Yvonne GilbertFirst
Linda JohnstoneSecond
Class 137: Hand Knitted Lady's Shawl
NamePlacing
Sonia YannuccelliFirst
Keryn CooperSecond
Class 138: Knitted Scarf, Cowl or Neckwarmer
NamePlacing
Dianne NymanFirst
Angela JohnstonSecond
Class 139: Hand Knitting – Novice
NamePlacing
Roslyn JensenFirst
Norma GustavsonSecond
Class 150: Australian Native Bloom
NamePlacing
May ShackletonFirst
Judy HeatonSecond
Class 151: Geraniums
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Class 154: Marigolds
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Judy HeatonSecond
Class 155: Croton
NamePlacing
May ShackletonFirst
Judy HeatonSecond
Class 156: Coleus
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
George NapperSecond
Class 157: Orchid
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Judy HeatonSecond
Class 158: Citrus
NamePlacing
May ShackletonFirst
Judy HeatonSecond
Class 160: Passionfruit
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
May ShackletonSecond
Class 162: Lettuce
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Class 167: Pumpkin
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Class 168: Sweet Potato
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Class 169: Tumeric
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Class 170: Ginger Root
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Rosalie SmithSecond
Class 171: Single Cactus
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Class 172: Cacti Garden
NamePlacing
Judy HeatonFirst
Patricia MurphySecond
Class 173: Single Succulent
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Patricia MurphySecond
Class 174: Succulent Garden
NamePlacing
Judy ReiserFirst
Rosalie SmithSecond
Class 176: Peace Lily
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Class 178: Bromeliad
NamePlacing
Rosalie SmithFirst
Class 179: Herb Garden
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Judy HeatonSecond
Class 181: Mixed Flowering Plants
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
George NapperSecond
Class 182J: Novelty Garden
NamePlacing
Dominic HeatonFirst
Damion HeatonSecond
Class 201: Bobbin Lace
NamePlacing
Sonia YannuccelliFirst
Sonia YannuccelliSecond
Class 200: Tatting
NamePlacing
Ruth WillmottFirst
Margaret McIlwainSecond
Class 202: Child's Outfit
NamePlacing
Debbie NolanFirst
Wendy BissetSecond
Class 203: Bag, Tote or Purse
NamePlacing
Lorraine HunterFirst
Margaret LeetSecond
Class 205: Novelty Item
NamePlacing
Nicky HaronFirst
Judy ReiserSecond
Class 206: Crazy Patchwork Article
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Debbie NolanSecond
Class 207: Baby Quilt
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Class 208: Quilted Wall Hanging
NamePlacing
Teresa VerneyFirst
Claire IrvingSecond
Class 209: Machine Embroidery
NamePlacing
Debbie NolanFirst
Evelyn SinghSecond
Class 210: Upcycled Garment
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Elizabeth McDonaldSecond
Class 220: Woodwork
NamePlacing
Les HansenFirst
Robert LoftusSecond
Class 221: Beading
NamePlacing
Evelyn SinghFirst
Janice MortonSecond
Class 222: Jewellery
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Evelyn SinghSecond
Class 223: Macramé
NamePlacing
Patricia MurphyFirst
Evelyn SinghSecond
Class 224: Millinery
NamePlacing
Linda JohnstoneFirst
Evelyn SinghSecond
Class 225: Decoupagé
NamePlacing
Michele ScottFirst
Elizabeth McDonaldSecond
Class 226: Creative Pincushion
NamePlacing
Nicky HaronFirst
Evelyn SinghSecond
Class 227: Any craft not elsewhere mentioned
NamePlacing
Yvonne GilbertFirst
Patricia MurphySecond
Class 234: Over 70 - Crocheted item
NamePlacing
Dianne ThomsonFirst
Bronwyn StringerSecond
Class 235: Over 70 - Hand Knitted item
NamePlacing
Beverley Ray-KarsFirst
Doreen MeesenSecond
Class 236: Over 70 - Hand Embroidered item
NamePlacing
Judy ReiserFirst
Iryna KarasSecond
Class 237: Over 80 - Crocheted item
NamePlacing
Marcia NowlandFirst
Joy FentonSecond
Class 238: Over 80 - Hand Knitted item
NamePlacing
Dorothy GlassonFirst
Joy FentonSecond
Class 239: Over 80 - Other Craft Item
NamePlacing
Wendy BissetFirst
Carole WatsonSecond
Class 240: Over 90 - Any Craft Item
NamePlacing
Marcia NowlandFirst
Mignon BowmanSecond
Class 241: 3D Paper Sculpture
NamePlacing
May ShackletonFirst
Rebecca ScurrSecond
Class 242: 2D Card – “Friends in Our Gardens”
NamePlacing
May ShackletonFirst
Serena ReevesSecond
Class 243: Card - Stamping
NamePlacing
Donna ArthurFirst
Margaret TierneySecond
Class 244: Birthday Card
NamePlacing
Margaret TierneyFirst
Rebecca ScurrSecond
Class 245: Christmas Card
NamePlacing
Donna ArthurFirst
May ShackletonSecond
Class 247: Card not elsewhere mentioned
NamePlacing
Lauretta CrepinFirst
Lisa McCroneSecond
Class 300: Scrapbooking -Friends in Our Gardens
NamePlacing
Robyn CollinsFirst
Margaret TierneySecond
Class 301: Scrapbooking - Christmas
NamePlacing
Robyn CollinsFirst
Elizabeth HudsonSecond
Class 302: Scrapbboking - Heritage
NamePlacing
Carol LoftusFirst
Elizabeth HudsonSecond
Class 303: Scrapbooking - Children/babies
NamePlacing
Lisa CooperFirst
Robyn CollinsSecond
Class 304: Scrapbooking - Holidays
NamePlacing
Margaret LeetFirst
Elizabeth HudsonSecond
Class 305: Scrapbooking - Celebrations/weddings etc
NamePlacing
Denise JamesFirst
Margaret TierneySecond
Class 306: Scrapbooking - Pets
NamePlacing
Kerry SinghFirst
Cristine JamesSecond
Class 307: Scrapbooking - Off the Page
NamePlacing
Elizabeth HudsonFirst
Margaret LeetSecond
Class 308: Scrapbooking - For Professionals
NamePlacing
Bronwyn StringerFirst
Rosalie SmithSecond
Class 309: Scrapbooking - For Professionals - any topic
NamePlacing
Val VitabelloFirst
Bronwyn StringerSecond
Class 310J: Scrapbooking - Under 12 Friends in Our Gardens
NamePlacing
Harrison SmithFirst
Class 320: Fibre from the ground up
NamePlacing
Ruth HeathFirst
Roger HeathSecond
Class 321: Skein of handspun wool fibre
NamePlacing
Ruth HeathFirst
Roger HeathSecond
Class 322: Skein of handspun alpaca fibre
NamePlacing
Roger HeathFirst
Ruth HeathSecond
Class 323: Skein of handspun natural fibre not wool or alpaca
NamePlacing
Ruth HeathFirst
Roger HeathSecond
Class 324: Skein of handspun mixed fibre
NamePlacing
Melissa HeathFirst
Ruth HeathSecond
Class 325: Skein of hand dyed hand spun fibre
NamePlacing
Melissa HeathFirst
Ruth HeathSecond
Class 326: Handspun, spindle spun fibre
NamePlacing
Ruth HeathFirst
Melissa HeathSecond
Class 327: Handwoven Item
NamePlacing
Melissa HeathFirst
Melissa HeathSecond
Class 328: Felting - any item
NamePlacing
Angela JohnstonFirst
Tamara WhitbySecond
Class 329: Knitting, Crochet or Weaving
NamePlacing
Melissa HeathFirst
Melissa HeathSecond
Class 330: Handmade Rag Doll
NamePlacing
Judy ReiserFirst
Dianne GouldenSecond